מדריך לבניית בריכה – הדרכה מלאה

 • by

צלול למדריך המקיף שלנו לבניית בריכה, בו אנו מפרטים את השלבים והשיקולים החיוניים להבטחת פרויקט מוצלח. מתכנון ותכנון תקציב ועד בנייה ותחזוקה, פוסט זה נועד לתת לך הבנה מעמיקה של התהליך, ולאפשר לך לקבל החלטות מושכלות בכל שלב של הדרך.

1. 'בריכה היא לא רק מותרות, אלא דרך חיים' – תכנון ועיצוב

בניית בריכה היא השקעה משמעותית שמעבר ליוקרה גרידא. זה הופך לדרך חיים, שהופך את המרחב החיצוני שלך למקלט של רגיעה, בידור ופעילות גופנית. עם זאת, לפני הצלילה לשלב הבנייה, תכנון ועיצוב קפדניים הם חיוניים. התחל בדמיית המטרה של הבריכה שלך וכיצד היא תשתלב עם סגנון החיים והנוף שלך.

שקול את הגודל והצורה של הבריכה המתאימים ביותר לצרכים שלך. מחפשים בריכה קומפקטית לפעילות גופנית או גדולה יותר לבילוי? קחו בחשבון את השטח הפנוי בחצר שלכם וכל תקנות ייעוד שעשויות לחול. בנוסף, חשבו על האסתטיקה הכוללת שאתם רוצים. האם אתם מעדיפים עיצוב מלוטש ומודרני או מראה כפרי טבעי יותר? החלטות אלו ידריכו את תהליך העיצוב ויבטיחו שהבריכה שלכם תשתלב בצורה חלקה בחלל המגורים החיצוני שלכם.

לאחר מכן, התייעצו עם מעצב בריכות או אדריכל מקצועי שיוכל לעזור להגשים את החזון שלכם. הם יעריכו את כדאיות התוכניות שלך, תוך התחשבות בגורמים כמו תנאי קרקע, ניקוז ואקלים מקומי. שתפו איתם פעולה כדי ליצור תכנית מפורטת הכוללת את מידות הבריכה, החומרים והמאפיינים הרצויים כמו מפלים, מגלשות או גינון מסביב.

במהלך שלב התכנון, חשוב לקחת בחשבון גם את ההיבטים המעשיים של בעלות על בריכה. חשוב על דרישות תחזוקה, כגון מערכות סינון, טיפולים כימיים ואפשרויות חימום. בנוסף, שקול תכונות בטיחות כגון מתחמי בריכה, אזעקות וגידור כדי להגן על ילדים וחיות מחמד כאחד.

סקיצה של עיצוב בריכה יוקרתית בחצר האחורית עם גינות מעוצבות המקיפות אותה
סקיצה של עיצוב בריכה יוקרתית בחצר האחורית עם גינות מעוצבות המקיפות אותה

2. מה מסתתר מתחת? – הכנת קרקע ואתר

לפני שניתן להתחיל בבניית הבריכה בפועל, חיוני להעריך את הקרקע ולהכין את האתר בהתאם. שלב זה מבטיח את היציבות ואריכות החיים של מבנה הבריכה שלך. להלן שלושה היבטים מרכזיים שיש לקחת בחשבון במהלך הכנת הקרקע והאתר:

 • 1. ניתוח קרקע:
  ערכו ניתוח קרקע יסודי כדי לקבוע את הרכבה ויציבותה. לסוגי אדמה שונים, כגון חימר, חול או טיט, תכונות ניקוז מים משתנות ויכולות להשפיע על הבסיס של הבריכה. התייעצות עם מהנדס גיאוטכני או מומחה לקרקע תספק תובנות חשובות לגבי מאפייני הקרקע וכל אמצעי הזהירות או השינויים הדרושים.
 • 2. חפירה:
  לאחר סיום ניתוח הקרקע, ניתן להתחיל בחפירה. החפירה כוללת הוצאת הקרקע העליונה וחפירה לעומק הרצוי לבריכה. זה חיוני להבטיח דירוג ופילוס נאותים במהלך תהליך זה. יש לטפל בכל אי אחידות או שיפוע כדי למנוע בעיות עתידיות כמו הצטברות מים או בעיות מבניות. בנוסף, קחו בחשבון את הנוף שמסביב וכל השפעה אפשרית על מבנים או עצים שכנים במהלך החפירה.
 • 3. הכנת האתר:
  לאחר החפירה יש להכין את האתר להקמת הבריכה. זה כולל דחיסת האדמה ליצירת בסיס יציב והתקנת שכבת חצץ או אבן כתוש לשיפור הניקוז. ניקוז הולם חיוני למניעת הצטברות מים מסביב לבריכה, מה שעלול להוביל להסטת אדמה ולנזק אפשרי.

 

3. 'רומא לא נבנתה ביום אחד, וגם הבריכה שלך לא נבנתה' – בנייה והתקנה

בניית בריכה היא תהליך מורכב הדורש תכנון קפדני וביצוע מדויק. לאחר השלמת הכנת האתר, ניתן להתחיל את שלב הבנייה וההתקנה. להלן השלבים העיקריים המעורבים בשלב זה:

 • 1. בניית מעטפת בריכה:
  מעטפת הבריכה, או המבנה, עשויה בדרך כלל מבטון, פיברגלס או ויניל. שיטת הבנייה תהיה תלויה בחומר הנבחר. בריכות בטון כוללות בניית מסגרת ולאחר מכן יציקת בטון ליצירת הצורה. בריכות פיברגלס מעוצבות מראש ומותקנות כיחידה אחת. בריכות ויניל מורכבות ממסגרת פלדה או אלומיניום המרופדת בחומר ויניל. בכל אפשרות שתבחר, חשוב להבטיח חיזוק נאות ואיטום למניעת נזילות ובעיות מבניות.
 • 2. עבודות אינסטלציה וחשמל:
  לאחר שמעטפת הבריכה מונחת, יש להתקין את מערכות האינסטלציה והחשמל. זה כולל את מערכת זרימת המים והסינון, כמו גם כל תכונות נוספות כגון מפלים או תאורה. הזמנת אינסטלטור וחשמלאי מקצועיים חיונית על מנת להבטיח עמידה בתקנות הבטיחות ותפקוד תקין של מערכות הבריכה.
 • 3. סיפון ואלמנטים מסביב:
  לסיפון הבריכה ולאזורים שמסביב יש תפקיד מכריע בשיפור האסתטיקה והפונקציונליות של הבריכה. זה כולל בחירת החומרים הנכונים לדק, כגון בטון, ריצוף או אבן טבעית, והקפדה על ניקוז נכון למניעת הצטברות מים. בנוסף, שקול להוסיף תכונות בטיחות כמו מעקות או משטחים מונעי החלקה כדי למנוע תאונות.
 • 4. גימור:
  לאחר סיום הבנייה הראשית, הגיע הזמן לגמר. זה כולל הוספת הגימור הפנימי של הבריכה, כגון אריחים או טיח, כמו גם כל מאפיינים אסתטיים רצויים כמו תכונות מים, גינון או אביזרי בריכה. שימו לב לפרטים כמו תאורה, פינות ישיבה ופתרונות אחסון כדי ליצור אזור בריכה פונקציונלי ומושך חזותית.
 • 5. בדיקות ואמצעי בטיחות:
  לפני שתוכלו לצלול לבריכה החדשה שלכם, חשוב לבדוק את כל המערכות ולוודא שהן פועלות כראוי. זה כולל בדיקת כימיה של מים, זרימת מים, חיבורי חשמל ומאפייני בטיחות כגון כיסויי בריכה או גידור. זה גם חיוני לחנך את עצמך ואת משפחתך על אמצעי בטיחות בבריכה והנחיות למניעת תאונות.

 

צילום של בריכה בבנייה, עם עובדים שמתקינים את האונייה
צילום של בריכה בבנייה, עם עובדים שמתקינים את האונייה

4. האם אתה יכול להתמודד עם הקצה העמוק? – תחזוקה ובטיחות

כשמדובר בבעלות על בריכה, תחזוקה ובטיחות הם שני היבטים מכריעים שאסור להתעלם מהם. הנה כמה שיקולים מרכזיים שכדאי לזכור:

 • תחזוקה שוטפת:
 • – כימיית מים:
  בדיקה ואיזון באופן קבוע של כימיית המים של הבריכה חיונית לסביבת שחייה נקייה ובטוחה. זה כולל ניטור רמות pH, כלור או חומרי חיטוי חלופיים ובסיסיות. שמירה על כימיה נכונה של מים לא רק מבטיחה חווית שחייה נוחה אלא גם מונעת צמיחה של חיידקים או אצות מזיקים.
 • – סינון וסירקולציה:
  מערכת הסינון של הבריכה אחראית על פינוי פסולת וזיהומים מהמים. ניקוי או שטיפה לאחור של המסנן באופן קבוע, כמו גם הבטחת זרימת דם תקינה, חיוניים לסינון יעיל. זה עוזר לשמור על צלילות המים ומונע הצטברות של מזהמים.
 • – ניקוי ורפרוף:
  יש לבצע רפרוף על פני המים כדי להסיר עלים, חרקים ופסולת אחרת באופן קבוע. בנוסף, צחצוח קירות ורצפה של הבריכה, שאיבת אבק במידת הצורך וניקוי רחפן וסלסילות המשאבה של הבריכה הן כל משימות תחזוקה חשובות לשמירה על הבריכה נקייה ומזמינה.
 • אמצעי בטיחות:
 • – גידור ומחסומים:
  התקנת גדר מאובטחת או מחסום סביב אזור הבריכה חיונית למניעת גישה בלתי מורשית, במיוחד עבור משקי בית עם ילדים קטנים או חיות מחמד. הגדר צריכה לעמוד בתקנות הבטיחות המקומיות ולכלול שער נסגר מעצמו.
 • – אזעקות וכיסויי בטיחות:
  שקול להתקין אזעקות שמתריעות כאשר מישהו נכנס לאזור הבריכה או כאשר פני המים מופרעים. כיסויי בטיחות, בין אם ידניים או אוטומטיים, מספקים שכבת הגנה נוספת על ידי מניעת נפילות בשוגג לתוך הבריכה.
 • – חינוך ופיקוח:
  חינוך לעצמך, למשפחתך ולאורחים לגבי כללי בטיחות והנחיות בריכה הוא חיוני. זה כולל לדעת לשחות, לעולם לא להשאיר ילדים ללא השגחה ליד הבריכה, והבנת טכניקות חילוץ בסיסיות. הקצאת מבוגר ייעודי לפיקוח על פעילות הבריכה יכולה לסייע במניעת תאונות.

 

שלבים לבניית בריכה:

שלב תיאור מסגרת זמן עלות
עיצוב ותכנון תקציב קבע את הסגנון והגודל של הבריכה, כמו גם את העלויות הנלוות בדולר ארה"ב (מומר ל- ILS) 2-3 שבועות משתנה
שכור איש מקצוע שכור קבלן בריכה כדי להבטיח שהפרויקט יושלם עד לקוד ויבוצע כהלכה משתנה משתנה
תזמין ציוד רכוש את החומרים הדרושים כגון בטון, אינסטלציה ואריחים לבניית הבריכה 2-3 שבועות משתנה
בניה חפירה, אינסטלציה ומילוי הבריכה במים 2-4 שבועות משתנה

בניית בריכה משלך היא חוויה מתגמלת המציעה כיף והרפיה אינסופית במשך שנים רבות. זהו תהליך מורכב שדורש תכנון וביצוע קפדניים, אבל עם הגישה והמשאבים הנכונים, זה לגמרי בר השגה. זכור, המפתח הוא לקחת את הזמן שלך, להישאר מעודכן, ואל תהססו לפנות לעזרה מקצועית בעת הצורך.